Energiakontserni Utilitas ettevõtted Eestis ja Lätis tootsid 2024. aasta esimeses kvartalis 673 GWh rohelist energiat, mida on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 14% rohkem. Suurima panuse andis kasvu mullu Eestisse rajatud moodne Saarde tuulepark, mis tootis esimeses kvartalis 33 000 MWh rohelist elektrit.
Kokku toodeti energiat esimeses kvartalis 1,1 TWh, millest 920 GWh moodustas soojus ning 186 GWh elekter.
Utilitas alustas alates 1. märtsist 2024 tegevust Paides ja Valkas, lisaks liidetakse alates 1. juunist 2024 Keila Tööstuspargi võrgupiirkond Utilitase Keila võrgupiirkonnaga. Kaugkütte võrgupiirkondade ühendamise eesmärk on mastaabiefekti abil jätkusuutlikum, efektiivsem ja stabiilsema hinnaga kaugküttelahendus kõigile piirkonna klientidele.
„Kaugküte on tiheasustusega piirkondades kõige tulevikukindlam küttelahendus, millel on juba täna väike süsiniku jalajälg ja see väheneb lähiaastatel veelgi. Sealjuures püsis kaugkütte hind kõige stabiilsemana ka energiakriisi vältel ning tänaseks oleme kaugkütte hinda korduvalt langetanud,“ ütles Utilitase kontserni juht Priit Koit.
Lisaks jätkab Utilitas Tallinnas kaugküttevõrgu tihendamist ja laieneb uutesse piirkondadesse. Lähiaastatel pikendatakse võrku näiteks Ristiku tänaval ning Männiku ja Kadrioru asumites, mis tähendab, et soovijatel tekib võimalus liituda efektiivse ja keskkonnasõbralikuma kaugküttega. Korterelamute terviklikku rekonstrueerimist ning liitumist kaugküttega toetab Kredex lähiaastatel kokku 330 miljoni euroga.
Utilitase kaugjahutuse teenust juba tarbivate või liitumislepingu sõlminud hoonete pindala ulatus 2024. aasta alguseks peaaegu 400 000 m2-ni ning valmis on ehitatud 3,8 km jahutusvõrku. Lähiaastate eesmärk on ühendada kesklinna ja Ülemiste City piirkonnad ühtseks jahutusvõrguks.