Sel sügisel elektri tootmist alustanud Utilitase Saarde tuuleparki, mis on Eesti moodsaim ja suurima toodanguga, on viimaste kuude jooksul lisaks Vabariigi presidendile, Taani suursaadikule, koolilastele ja teistele inimestele uudistamas käinud ka suur hulk metsloomi.
Nimelt avastasid Saarde tuulepargis järelseiret tegevad bioloogid Oliver ja Rauno Kalda, et värskelt rajatud tuulikute ümbruses on kamardumata pinnasega aladel vihmase ilmaga hästi näha alal liikuvate loomade jäljed. Oma vaatluste jooksul on nad näinud tuulepargi alal nii suuremate kui väiksemate Eesti imetajate tegevuse jälgesid.
„Suurkiskjatest oleme näinud karu, hundi ja ilvese jälgesid. Väiksematest kiskjatest lisaks rebase, kähriku ja metsnugise omi. Hunt ja karu olid muuhulgas liikunud ka tuulikute kraanaplatside servas uudistamas,“ kirjeldas Oliver Kalda.
Lisaks kiskjatele liiguvad tuulikute all bioloogide sõnul ringi ka sõralised – põder, metskits, metssiga ja punahirv. „Metskitsed paistavad tuulikute all palju aega veetvat, sest platsid on nende pabulaid täis ja mõne platsi servas olevad kruusahunnikud on kitsede jälgi täis,“ lisas Kalda. Alal on ka närilisi, tuulikute juures on näha uruhiirte urge ja kõrrepõllul käies õnnestus näha ka pisihiirt.
Ka bioloog Mati Kose on varem Maa Elule oma uuringute kogemuse pinnalt rääkinud, et imetajad kohanevad tuulikute olemasoluga üllatavalt hästi. „Olen vaadelnud tuulikute lähedal põtrade talvitumispaiku, ilveste jälgi, kitsedest, jänestest, rebastest ja teistest väikeimetajatest rääkimata,“ tõi ta välja.
Fotodel: Hundi, rebase ja karu jäljed Saarde tuulepargis.
Tuuleparkide arendamisega käivad alati kaasas ulatuslikud keskkonnauuringud ja -seired, mida teostatakse nii tuulikutele parimate asukohtade leidmisel kui ka hiljem ehituse ajal ja pärast pargi valmimist.
Kui maapeal elutsevaid imetajaid tuulepark ilmselt ei häiri, siis ringi lendavate lindude ja nahkhiirte osas võib keskkonnamõju olla suurem ja selleks tehakse ehituse järgselt Saarde tuulepargis viie aasta jooksul erinevate liikide seiret. Uurijad käivad tuulepargi alal lindude ja nahkhiirte olukorda pidevalt vaatlemas ning esitavad 2025. aasta lõpuks lõpparuande.
Utilitase Saarde tuulepark koosneb üheksast tuulikust ning nende eeldatav aastatoodang on 135 gigavatt-tundi, mis katab üle 40 000 kodumajapidamise aastase elektritarbimise vajaduse. Parki paigaldati Vestase V150 tüüpi tuulikud, mis on Eestis seni paigaldatud tuulikutest kõige modernsemad ja efektiivsemad. Ühe tuulegeneraatori võimsus on 4,3 megavatti. Tuulikud asuvad hajutatult kolmel alal Saarde valla kaguosas, Kilingi-Nõmmest on lähim tuulik üle kümne ja Tihemetsa alevikust üle viie kilomeetri kaugusel.