Jahutusenergia
Kaugjahutus on energiatõhusaim viis hoonete jahutamiseks tiheasustusega piirkonnas.
Jahutuse tootmine
Utilitas toodab kaugjahutusjaamades veejahutite, soojuspumpade ning vabajahutusega jahutusenergiat lokaalsetest süsteemidest märkimisväärselt tõhusamalt. Lokaalse jahutuslahenduse puhul ei ole sellist tõhusust võimalik saavutada ruumipuuduse, investeeringu suuruse või elektrilise võimsuse puudujäägi tõttu.
Lähitulevikus toodab Utilitas enamiku jahutusenergiast mereveejaamast, mis kasutab vabajahutusena Soome lahte ning tõstab veelgi jahutussüsteemi efektiivsust ja vähendab primaarenergia kasutamist
Hea teada
Utilitase eesmärk on rajada kogu Tallinna kesklinna piirkonda ühendav kaugjahutussüsteem, mis loob tugeva sünergia kaugkütte ja -jahutuse vahel ning pakub klientidele täislahendust nii suve- kui ka talveperioodiks. Lisaks saame ära kasutada jahutusprotsessis tekkinud heitsoojuse ja suunata selle otse kaugküttevõrku.
Utilitase kaugjahutussüsteemid on tunnustatud tõhusa kaugjahutuse märgisega
Kõik Utilitase kaugjahutussüsteemid vastavad EL-i energiatõhususe direktiivi 2012/27/EL mõuetele. Tõhus kaugjahutus on kaugjahutussüsteem, milles energia tootmiseks kasutatakse vähemalt 50% taastuvenergiat, 50% heitsoojust, 75% koostoodetud soojust või 50% sellise energia ja soojuse kombinatsiooni.
Kaugjahutuse teekond hoonesse
- Kaugjahutusjaamas jahutatakse vesi ning suunatakse torustiku kaudu kliendi hoone jahutussõlme
- Seal jahutatakse antud veega hoone ventilatsiooniõhku ja jahutussüsteemis ringlevat vett
- Jahutusprotsessis külma ära loovutanud vesi suunatakse tagasi kaugjahutusjaama, kus see uuesti jahutatakse
Lisaks ventilatsioonile kasutatakse kaugjahutust ka jahutustalades ja jahutuskassettides