Energia biomassist
Biomassi ressursid on piiratud ja seega on äärmiselt oluline kasutada sellest energia tootmisel ainult kõrge kasuteguriga lahendusi, mis välistavad kütuses sisalduva primaarenergia raiskumineku.
Kodumaine puiduhake
Metsad katavad üle poole Eesti territooriumist ning on kohalik taastuv ressurss, mis on riigi majanduses alati olulist rolli mänginud. Metsandussektori jääkide ja jäätmete kasutamine energiatootmiseks suurendab väärtusliku ressursi kasutamise efektiivsust.
Biomassi roll Euroopa kliimaneutraalsuse plaanis
Säästlikult majandatud metsad
Säästlikult majandatud metsadest saadud puidu kasutamine näiteks ehitusmaterjalide tootmisel vähendab nende tootmist fossiilsetest allikatest ning seob süsiniku konkreetsesse puitehitusmaterjali pikemaks ajaks, kui see oleks looduses võimalik.
Puidujäätmete kasutamine
Väheväärtuslike puidujäätmete kasutamine energiasektoris vähendab vajadust toota elektrit fossiilsetest allikatest. Eestis asendab biomass elektritootmises peamiselt põlevkivi ning soojuse tootmises maagaasi, põlevkivi ja masuuti.
100% sertifitseeritud tarnijad
Utilitase kasutatav biomass on pärit sertifitseeritud tarnijatelt (FSC/PEFC/SBP). Tarnijad on kohustatud tõendama, et puit pärineb kohtadest, kus järgitakse kõiki metsakaitse nõudeid, rakendatakse metsataaste meetmeid ja tegu ei ole kaitsealaga.
Biomassi kasutamine Utilitases
Puidu- ja metsatööstuse jääkidest valmistatud hakkepuitu kasutame kütusena soojuse ja elektri tootmisel koostootmisjaamades ja katlamajades
Koostootmisjaamad
Meie soojuse ja elektri koostootmisjaamad on ühendatud kaugküttevõrguga, mis võimaldab ära kasutada elektri tootmisel tekkiva heitsoojuse hoonete kütmiseks ja tarbevee soojendamiseks. See on tõhusaim viis toota soojust ja elektrit, mis tagab primaarenergia maksimaalse ärakasutamise ning vähendab märgatavalt heitmete kogust.
Kaugküttekatlamajad
Väiksema soojuskoormusega kaugküttevõrkudes kasutame energia tootmisel kaugküttekatlamaju. Kaasaaegsete tehnoloogiate rakendamisel on nende kasutegur ligilähedane koostootmisjaama omale.
Koostootmise eelised
Puhas
energia
Koostootmise protsessis toodetakse kodumaisest biomassist korraga soojust ja elektrit. Lisaks suunatakse võrku ka tootmisel tekkinud heitsoojus.
Tõhus
tootmine
Elektri tootmine tarbimiskohale võimalikult lähedal vähendab elektri ülekandevõrkudes tekkivaid kadusid ja suurendab energiatõhusust veelgi.
Vähem
heitmeid
Väiksema kütusekoguse tõttu tekitab koostootmine oluliselt vähem heitmeid kui soojuse või elektri tootmine eraldi. Biomassi kasutamine vähendab ka vajadust toota elektrit fossiilkütustest.
Varustus-
kindlus
Baaskoormusel töötavatel koostootmisjaamadel on energiajulgeolekus tähtis roll – need pakuvad elektrit ja soojust ka neil tundidel, kui tuult või päikest ei ole.
Meie koostootmisjaamad
Soojuse tootmine katlamajades
Väiksema soojuskoormusega kaugküttevõrkudes kasutame energia tootmisel kaugküttekatlamaju. Samuti kasutame efektiivseid katlamaju Tallinnas tipukoormuste katmiseks.
Kõikides Utilitase kaugkütteteenust kasutavates linnades on põhikütus puidujäätmed.
Kasutame oma katlamajades suitsugaaside pesureid ja teisi puhastusseadmeid, mis suurendavad taastuvkütust kasutatavate jaamade kasutegurit ja tagavad selle, et suitsugaasid vastavad kõigile heitmenõuetele.