Utilitase uus jaam sünkroniseeriti elektrivõrguga

Utilitase uues taastuvkütustest soojust ja elektrit tootvas jaamas sünkroniseeriti generaator elektrivõrguga ning esimene kogus elektrit jõudis ka võrku.

Jaama sünkroniseerimist ilmestav videoklipp asub siin.

„Utilitas Tallinna Elektrijaama uues jaamas sünkroniseeriti generaator esimest korda võrguga ja esimene kogus elektrit on ka võrku jõudnud. Soojusenergia katsetootmine käib juba septembrikuust ja tänaseni on jaam andnud Tallinna kaugküttevõrku  31 000 MWh soojusenergiat,“ ütles Utilitas Tallinna Elektrijaama juht Andres Taukar. Ta lisas, et põhikütusena kasutatakse jaamas kohalikust väheväärtuslikust puidust toodetud haket. „Selle tulemusena toodetakse suurem osa Tallinnas müüdavast soojusest mittefossiilsetest kütustest,“ nentis Taukar.

Jaam on plaanis lõplikult vastu võtta järgmise aasta esimeses pooles, seni jätkub tootmise häälestamine.

Utilitasele kuulub Tallinnas Väo karjääris kaks jaama, mis mõlemad toodavad koostootmisprotsessis elektri- ja soojusenergiat kohalikest taastuvatest kütustest. Jaamades toodetud soojusenergiaga varustatakse Tallinna ja Maardu linna ning elektrienergia müüakse vabaturule.

Utilitase uus jaam katab ligi 20% Tallinna kaugküttevõrgu soojusvajadusest ning rahuldab ligi 50 000 kaugküttega kodumajapidamise elektrivajaduse. Jaama  soojuslik võimsus on 76,5 MW ja elektriline võimsus 21,4 MW.